ÇOCUK KORUMA İL KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI İSTANBUL VALİSİ ALİ YERLİKAYA’NIN BAŞKANLIĞINDA GERÇEKLEŞTİ
 
 İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün Hasdal yerleşkesinde bulunan toplantı salonunda gerçekleşen programda, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, 2018 yılı içerisinde 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na göre uygulanan, koruyucu ve destekleyici tedbirlerin yerine getirilmesi ve yapılan çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.
Toplantıda bir konuşma yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, bakıma ve korumaya muhtaç çocuklara yardım etmenin devlet geleneğimizde önemli yeri olduğunu ifade ederek şunları söyledi;
 
“Milletimiz nezdinde, devletimiz ‘devlet baba’ olarak anılır. Bu nedenle de milletimiz, bakıma ve korunmaya muhtaç çocuklarımıza, her zaman devletimizin müşfik alakasını bekler. Devlet geleneğimiz de bu anlayışın üzerine inşa edilmiştir. Tarihimiz, bu geleneğin sayısız örnekleriyle dolu. Devletimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’in ‘Cumhuriyetimiz kimsesizlerin, kimsesidir’ diyerek, devletimize yüklediği sosyal görev; Milli Mücadele kahramanımız Kazım Karabekir Paşa’nın, Milli Mücadele döneminde 6 bin öksüz ve yetim çocuğa sahip çıkması ve ‘yetim babası’ olarak anılması; Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın, devletimizin şefkatli ilgisine muhtaç, çocuklarımız ve yaşlılarımıza sahip çıkan politikaları dikkate alındığında icra ettiğimiz görevin, önem ve mahiyetini daha iyi idrak ediyoruz. Bu konuda hepimize yüklenen görev ve sorumluluk, gerçekten ağır ve büyüktür. Unutmayın ki Peygamberimiz Hz. Muhammed de ‘öksüz ve yetim’ idi.”
İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, konuşmasında 2014-2018 yılı çalışma istatistiklerini temel alarak değerlendirmeler yaptı. İstanbul’un nüfusunun hızla arttığının göz önünde bulundurulmasının şart olduğunu belirten Vali Yerlikaya, gelecekte daha fazla çocuğun devletin bakım ve ilgisine muhtaç kalması ihtimali göz önünde bulundurularak planlama yapılması gerektiğini dile getirdi.
REFAKETSİZ ÇOCUKLAR DA KORUMA ALTINA ALINIYOR
İstanbul’un geçiş noktasında olması dolayısıyla refaketsiz mülteci çocukların da Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurumlarına kabulünün yapıldığını ifade eden Vali Yerlikaya "Emniyet tarafından tespiti yapılan mülteci çocuklarımız önce Göç İdaresi İl Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınmakta, akabinde de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce bakım ve koruma altına alınmaktadır. Geçen haftalarda basın organlarında ileri sürülen refakatsiz çocukların polis nezarethanelerinde kaldığı yönündeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır. Mülteci çocuklarla ilgili hiçbir iş ve işlemde aksamaya mahal verilmemesi ve tespiti yapılan refakatsiz mülteci çocuklarımızın bu soğuk hava şartlarında sokakta bırakılmaması ve nezarethanede bekletilmemesi hususunun takipçisi olacağım. Bu konuda vermiş olduğum talimatlara uymayan arkadaşların idari soruşturma ile karşı karşıya kalacaklarını belirtmek isterim” dedi.
“HEDEFİMİZ ÇOCUKLARIN SAĞLIKLI, MUTLU VE YETKİN BİREYLER OLMASIDIR”
Kurumların görev ve sorumlulukları konusunda hassasiyet göstermelerini isteyen Vali Yerlikaya, "Bir kurum, diğer kurumun şikâyetine mahal vermeden, görev ve sorumluluğunu, derhal yerine getirmelidir. Devletimizin, bakımına ve korumasına muhtaç çocuklarımızla ilgili Valiliğimize yapılacak şikâyetler, ivedilikle incelenecek, görev ve sorumluluğunu yerine getirmeyen personel hakkında yasal süreç, derhal başlatılacaktır. Bu konuda en ufak tolerans gösterilmeyeceğinin herkes tarafından bilinmesini isterim” diye konuştu.
“Nerden ve kimden gelirse gelsin çocuklarımızın ihmalden, şiddetten, uyuşturucudan, istismardan, suçtan, emeklerinin sömürülmesinden korunması öncelikle insanlık görevimizdir.” diyen Vali Yerlikaya, temel hedeflerinin çocukların sağlıklı, mutlu ve yetkin bireyler olarak yetiştirilmesi olduğunun altını çizdi.
Kaymakamlara İlçe Çocuk Koruma Koordinasyon kurullarının etkin bir şekilde çalıştırılmasında çok büyük görev düştüğünü hatırlatan Vali Yerlikaya, sözlerine şöyle devam etti;
“Kaymakamlarımızın ilçelerinde hakkında koruma tedbiri kararı verilen çocukların takibi ve topluma kazandırılması yönündeki süreçlerde aileyi bizzat takip etmesi ve çocuğun eğitim hayatına devam etmesi için her türlü desteği vermesi hedeflerimize ulaşmada çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu çerçevede kaymakamlarımızın koordineli bir şekilde bu tedbir kararlarını ve uygulama süreçlerini bizzat takip etmeleri gerekiyor. Siz değerli katılımcıların, bu hedefe ulaşmak için gayret ve özveriyle çalışacağına hiç kuşkum yoktur.”
“Devletin sosyal devlet olma vasfı, en çok kimsesizlerin sahibi olmasıyla kendini gösterir.” diyen Vali Yerlikaya, yapılan tüm çalışmalar için teşekkür etti.
Toplantı, Vali Ali Yerlikaya’nın şikayet ve önerileri dinlemesiyle birlikte sona erdi.