İSTANBUL’DA, İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ’NÜN 98’İNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANIRKEN, MİLLİ ŞAİR MEHMET AKİF ERSOY DA KABRİ BAŞINDA ANILDI
 
İstanbul Valiliği’nce, İstiklâl Marşı'nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 98. yıldönümü ve Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma töreni düzenlendi.
 
İlk olarak, Edirnekapı Şehitliği’nde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Mehmet Akif Ersoy’un özgeçmişi okundu.
 
Buradaki tören, Kur’an-ı Kerim okunması ve yapılan duaların ardından Mehmet Akif Ersoy’un kabrine karanfil bırakılmasıyla son buldu. Daha sonra Eyüpsultan Kültür Merkezi’nde devam eden törende, “İstiklâl Marşı’nın Kabulü ve Akif Konulu Belgesel” gösterimi katılımcılara izletildi.
 
Öğrenciler tarafından sergilenen İstiklâl Marşı Oratoryosu’nun ardından “İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından çeşitli ödüller verildi.
 
Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez tarafından sahnelenen “Korkma! isimli “Mehmet Âkif ve Safahat” konulu tek kişilik tiyatro oyunu büyük beğeniyle izlendiği tören programı, dereceye giren eserlerin ve Mehmet Akif Ersoy’a ait fotoğrafların incelenmesinin ardından son buldu.
 
Düzenlenen törene, Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Garnizon Komutan Vekili Tuğgeneral Özgür Tör, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Fatih Belediye Başkanı Hasan Suver, kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.