ŞEHİT ÖĞRETMENLER EYÜPSULTAN’DA UNUTULMADI
 
24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında İstanbul’un Eyüpsultan İlçesi’nde düzenlenen etkinliklerde şehit öğretmenler büyük bir saygıyla anıldı.
 
Öğretmenler Günü ile ilgili Eyüpsultan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Sadık Tatar, kamu kurum ve kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan Eyüpsultan Kaymakamı Abdullah Dölek, “Öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin ilimde ve bilimde yetiştirilmesi gibi ülkemiz adına hayati bir görevi yerine getirmektedirler” dedi.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde Başöğretmenlik unvanının verilmesi ile birlikte, 24 Kasım’ı Öğretmenler Günü olarak kutladıklarını vurgulayan Kaymakam Dölek, “90. yıl dönümünü kutladığımız “24 Kasım Öğretmenler Günü" dolayısıyla, öğretmenlerimizin gününü en kalbi duygularımla kutluyor sağlık, huzur ve başarıları dileklerimi iletirken, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” diye konuştu.
 
Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ve aday öğretmenler adına yapılan konuşmalar ile süren etkinlikte, göreve yeni başlayan öğretmenler, Öğretmen Andı’nı okuyarak yemin etti.
 
Kaymakam Dölek ve protokol üyeleri tarafından Öğretmenler Günü ile ilgili resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin de verildiği törende, öğrenciler halk oyunları, şiirler ve sundukları çeşitli gösteriler ile Öğretmenler Günü’nü kutladı. Ayrıca Kaymakam Dölek tarafından, uzun yıllar öğretmenlik yaparak, eğitime vermiş olduğu katkılar dolayısıyla emekliye ayrılan öğretmenlere “Hizmet Şeref Belgesi” verildi.
 
Kutlamalar kapsamında söz-müziğini yazarak seslendirmesini de yapan Eyüpsultan Cumhuriyet Ortaokulu öğretmenlerinden Ali Kurtuluş Şaylı’a ait olan “Öğretmene Ağıt” isimli eser, öğretmenler Yasemin Yazar, Nazlı Elik Yüksel, Nezihe Rende Aytaç, Fatma Gözde Tüysüz ve öğrenciler Bahadır Mıcık, İklim Ünal, Remzi Gebiş, Gülşenay Aydın’ın tarafından seslendirildi.
 
Kemal Eren’in Aranjörlüğünü, Nazım Çelik’in yönetmenliğini yaptığı “Öğretmene Ağıt” sinevizyon eşliğinde katılımcılara izletilirken, etkinliğe katılanlar tarafından büyük beğeni ile izlenerek, alkışlandı.
 
Şehit öğretmenlerin de unutulmayarak anıldığı “Öğretmene Ağıt” sosyal paylaşım sitelerinde beğeniyle izleniyor.